Jak se ze začátečníka stát mistrem ChatGPT

Jak používat ChatGPT: Jednoduchý tutoriál

ChatGPT ovládl svět a za neuvěřitelně krátkou dobu se stal nejrychleji rostoucí aplikací na světě. A když se mluví o jejím potenciálním vlivu, je zcela logické se ptát: jak ChatGPT používat? 

K používání ChatGPT potřebujete dvě věci: účet OpenAI a webový prohlížeč, protože ChatGPT v současné době nenabízí speciální aplikaci. Navštivte stránku chat.openai.com a zaregistrujte si účet pomocí e-mailové adresy nebo účtu Google či Microsoft. Po přihlášení můžete chatbota s umělou inteligencí konečně používat!

Používání ChatGPT je opravdu jednoduché; skutečnou otázkou je: k čemu jej můžete použít? V tomto tutoriálu se dozvíte vše, co potřebujete vědět, abyste mohli co nejlépe využít jednu z nejvzrušujících technologií tohoto roku, včetně toho, jak funguje, jak ji používat a k čemu ji můžete využít.

Pojďme na to!

Co je ChatGPT? 

ChatGPT je jazykový model umělé inteligence vytvořený společností OpenAI, který je založen na architektuře GPT (Generative Pre-trained Transformer). Je navržen tak, aby na základě přijatých vstupů rozuměl a generoval text podobný lidskému.

Jako konverzační chatbot s umělou inteligencí vám ChatGPT může pomoci s různými úkoly, například s přípravou inzerátů, vytvářením obsahu, odpovídáním na otázky, analýzou dat a dokonce i s vedením běžných konverzací.

Jeho pokročilé funkce zpracování přirozeného jazyka mu umožňují vytvářet kontextově relevantní a souvislé odpovědi, takže se z něj stává mocný nástroj pro vylepšení digitální komunikace a automatizaci různých textových úloh.

Mohu používat Chat GPT zdarma?

Odpověď zní ano! Společnost OpenAI umožnila používat ChatGPT zdarma. Nicméně bezplatná úroveň má některá omezení včetně snížené kapacity během provozu. 

ChatGPT pravděpodobně nebude zdarma navždy, ale prozatím jím je . Poskytuje totiž společnosti OpenAI cennou zpětnou vazbu od uživatelů a podporuje širší využití jazykového modelu AI v různých odvětvích.

Co je tedy ChatGPT Plus?

Kromě bezplatné úrovně zavedla společnost OpenAI plán předplatného nazvaný ChatGPT Plus, který stojí 20 dolarů měsíčně a nabízí další výhody, jako je rychlejší doba odpovědi, přednostní přístup k novým funkcím, vylepšení a zvýšené limity využití rozhraní API.

Tento plán je navržen tak, aby vylepšil vaše zkušenosti s Chat GPT a zajistil vám nejlepší možné výsledky interakce s chatbotem.

Jak je to ale s různými verzemi…

GPT-3 vs. GPT-3.5 vs. GPT-4: Co to všechno znamená?

GPT je zkratka pro „Generative Pre-trained Transformer“. Jedná se o typ jazykového modelu umělé inteligence vyvinutý společností OpenAI.

Výraz „generativní“ označuje schopnost modelu generovat text na základě přijatého vstupu, zatímco výraz „předtrénovaný“ znamená, že jazykový model byl před vyladěním pomocí zpětné vazby od člověka a učením vycvičen na velkém souboru dat.

A konečně, „Transformer“ je základní architektura použitá v GPT, což je návrh neuronové sítě představený v roce 2017, který se stal základem mnoha nejmodernějších modelů pro zpracování přirozeného jazyka.

GPT je tedy v podstatě jen jazykový model, který umělá inteligence bota ChatGPT používá k pochopení kontextu a generování souvislého textu podobného tomu lidskému.

Čísla, která následují za GPT, jako například „GPT-3.5“ nebo „GPT-4“, jednoduše označují číslo verze modelu, kde GPT-4 je nejnovější model ChatGPT.

Zatímco GPT-3 prokázal působivé výsledky ve zpracování jazyka umělé inteligence, GPT-3.5 posunul hranice ještě dále a zahrnul vylepšení ve zpracování i kvalitě výstupu.

GPT-4 však jde ještě dál a je mnohem stručnější a kvalitnější než verze 3.5, a to natolik, že dokázal bez problémů složit advokátní zkoušku!

Nyní, když jsme si probrali podrobnosti, si v další části projdeme přesné kroky, které je třeba dodržet, abyste mohli začít ChatGPT používat co nejefektivněji.

Jak používat Chat GPT v 6 jednoduchých krocích

Tato část vás provede procesem začátku používání bota ChatGPT AI včetně postupu vytvoření bezplatného účtu na webu OpenAI a prvního přihlášení. Pokud už máte účet pro ChatGPT, můžete tuto část přeskočit 🙂

Vše, co potřebujete, je prohlížeč Google Chrome, Firefox nebo jakýkoli jiný počítačový či mobilní prohlížeč podle vašeho výběru.

1. KROK – Registrace

Přejděte na adresu https://chat.openai.com a klikněte na tlačítko “Sign up”.

2. KROK – E-mail a heslo

Zadejte e-mailovou adresu a klikněte na tlačítko “Continue”. Následně vyplňte heslo, které musí mít minimálně 8 znaků, a klikněte na opět na tlačítko “Continue”.

3. KROK – Potvrzení e-mailu

Do e-mailu Vám přijde zpráva s potvrzovacím odkazem. Zde klikněte na tlačítko “Verify email address” .

4. KROK – Jméno a příjmení

Vyplňte do políčka “First name” Vaše křestní jméno a do políčka “Last name” Vaše příjmení. Pak klikněte na tlačítko  “Continue”.

5. KROK – Zadejte telefon

Vyberte mezinárodní předvolbu a zadejte číslo Vašeho mobilního telefonu. Poté klikněte na tlačítko “Send code” a obdržíte SMS s kódem.

6. KROK – Opište kód z SMS

Do SMS Vám od odesílatele AUTHMSG přijde zpráva, která obsahuje 6místný  kód. Tento kód opište do políčka na stránce webu pod nadpisem “Enter code” . Jakmile kód vyplníte, stránka se sama přesměruje na Chat GPT.

7. KROK – Máte hotovo

GRATULUJEME. Do políčka v dolní části obrazovky vložte zkopírovaný AI dotaz z našeho webu a klikněte na šipku na konci řádku. Nyní konverzujete s AI a můžete jí pokládat nejrůznější otázky či požadavky. 

Vlevo nahoře naleznete tlačítko “New chat”, které stisknutím vytvoří novou samostatnou konverzaci s AI. Funguje to podobně, jako nová záložka v prohlížeči.

Jak se zaregistrovat do služby Chat GPT Plus

Bezplatná verze ChatGPT je pro většinu úkolů dostatečně dobrá, ale pokud chcete rychlejší odpovědi, více detailů a přístup k nejnovějším funkcím, měli byste zvážit pořízení ChatGPT Plus.

Po vytvoření účtu se můžete zaregistrovat do ChatGPT Plus a získat přednostní přístup k ChatGPT. Zde je návod, jak to udělat!

Krok 1. V levé dolní části ovládacího panelu klikněte na tlačítko „Upgrade to Plus“.

Krok 2. Klikněte na tlačítko „Upgrade Plan“.

ChatGPT Plus stojí 20 dolarů měsíčně a přináší řadu výhod.

Podle následujících kroků zadejte své platební údaje a dokončete proces předplatného.

ChatGPT Plus stojí 20 dolarů měsíčně. Kromě vyšší rychlosti odezvy a dostupnosti během hodin s vysokou poptávkou získáte také přístup k nejnovějším funkcím OpenAI, včetně GPT-4, pluginů nebo code interpreter

Jak efektivně používat umělou inteligenci od OpenIA?

Dobrá, takže teď už víte, jak Chat GPT používat. V této části se dozvíte vše, co byste měli vědět, abyste mohli ChatGPT využívat co nejlépe a efektivně, včetně toho, jak psát kvalitní prompty a jak zvládat konverzace mezi sebou.

1. Staňte se mistrem v psaní promptů

Zde je příklad promptu, kde ChatGPT jako profesionální pirát zpívá píseň „Rolničky“ 🙂 

Používání ChatGPT zahrnuje psaní “ promptů“, což je ve skutečnosti jen technický způsob, jak říct, že mu pokládáte dotaz. To může znít docela jednoduše, ale Chat GPT vám může dávat velmi odlišné odpovědi v závislosti na tom, jaký prompt použijete.

Abyste mohli Chat GPT využívat co nejefektivněji, řiďte se těmito osvědčenými postupy pro psaní promptů:

  1. Buďte konkrétní: Aby umělá inteligence pochopila kontext a mohla vytvořit relevantní odpověď, jasně formulujte své požadavky nebo otázky. Zadání konkrétních promptů s více podrobnostmi může pomoct snížit nejasnosti a zbavit se „blbostí“, které dost často potkáte při práci s ChatGPT.
  2. Používejte pokyny krok za krokem nebo odrážky: Když hledáte odpovědi na složité otázky nebo požadujete tvorbu obsahu, rozdělte svůj prompt na menší části nebo uveďte seznam položek, které byste v odpovědi chtěli vidět.
  3. Nastavte svůj formát: Pokud máte určitý preferovaný formát nebo styl odpovědi, určitě jej v promptu zmiňte.
  4. Požádejte o zdroje nebo odkazy: Pokud po Chat GPT chcete informace podložené výzkumem, výslovně ho požádejte, aby ve své odpovědi uvedl zdroje nebo odkazy. Nezapomeňte však odkazy překontrolovat! Chat GPT dost často uvádí nefunkční odkazy.
  5. Omezte délku odpovědi: Pokud potřebujete stručnou odpověď, napište  délku, například „v jednom odstavci“ nebo „ve 100 slovech“.
  6. Opakujte odpovědi: Pokud první odpověď není ta, co jste chtěli, upřesněte prompt nebo položte další otázky, abyste dostali ten správný výsledek.
  7. Experimentujte: Nebojte se vyzkoušet různé prompty a formulace, abyste našli nejefektivnější způsob, jak umělé inteligenci sdělit své potřeby.

Chat GPT je pouze nástroj a vy budete muset své prompty a příkazy upravovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Neváhejte přeformulovat nebo poskytnout další kontext, pokud umělá inteligence vašemu požadavku napoprvé zcela neporozumí.

Chat GPT můžete požádat, aby na sebe vzal roli spisovatele, editora, učitele, pomocníka s kódováním, konverzačního partnera, Elona Muska, jazykového překladatele, piráta, legendárního detektiva Colomba a dalších!

Můžete ho také poprosit, aby používal různé tóny, včetně formálního, neformálního, přesvědčovacího, popisného, humorného, emocionálního, technického a mnoho mnoho dalších. Stačí, když v promptu (třeba na začátku) uvedete svůj požadovaný tón (např. „Pomocí humoristického stylu popiš …“).

2. Dokonalá konverzace ChatGPT

Vedení konverzace typu „back-and-forth“ s ChatGPT je poměrně jednoduché. ChatGPT je navržen tak, aby zvládal konverzace s více obraty. Dokáže si vzpomenout na minulé konverzace, ale existuje limit, jak daleko do minulosti si může vzpomenout.

Přesný limit závisí na modelu. Například GPT-3.5 má limit zhruba 8 000 slov, což je v podstatě čtyři až pět stran knihy. To znamená, že jakmile ChatGPT překročí tuto hranici, začne ztrácet přehled o konverzaci.

GPT-4, který je k dispozici pouze předplatitelům služby Chat GPT Plus, má výrazně vyšší limit a zvládne kolem 64 000 slov.

Jak dlouho můžete konverzaci s Chat GPT udržet, závisí na tom, jaký model používáte.

Mějte také na paměti, že odpovědi modelu jsou ovlivněny předchozími zprávami v konverzaci, takže se ujistěte, že v každém kroku poskytujete dostatečný kontext.

Používání Chat GPT je dostatečně snadné, ale co když jej chcete integrovat do vlastních aplikací? V další části se podíváme na to, jak byste to mohli udělat.

Naše myšlenky o Chat GPT na závěr 

Chat GPT je neuvěřitelně mocný nástroj pro každého, kdo potřebuje rychlé odpovědi na otázky, nápady a inspiraci, pomoc při kódování nebo pomoc při psaní.

Pro přístup k Chat GPT si stačí vytvořit zdarma účet na webových stránkách OpenAI. Díky uživatelsky přívětivému rozhraní a rozsáhlé znalostní databázi ChatGPT usnadňuje uživatelům vytváření vysoce kvalitního obsahu a objevování nových možností, které jsou pro ně důležité.

A pokud to s posunutím svého psaní na vyšší úroveň myslíte opravdu vážně, zaregistrujte se do služby Chat GPT Plus a odemkněte si ještě více funkcí a vlastností. Přístupem k rozhraní API ChatGPT a integrací chatbota s umělou inteligencí do vlastních aplikací a produktů můžete jít ještě dál. Možnosti jsou nekonečné!

Nakonec musíte zůstat v obraze, pokud jde o nejnovější a nejlepší způsoby použití Chat GPT.

Nechceme vás strašit, ale AI je budoucnost a vy zůstanete pozadu, pokud se s ní nenaučíte pracovat.